Rodzaj potrawy: ciasto
Rodzaj kuchni:
polska
Stopień trudności: średnie
Koszt: średni
Czas: 60 (nie licząc dojrzewania ciasta i procesu pieczenia)
Danie wegetariańskie: tak
Składniki:
1/2 kilograma cukru
1/2 litra miodu
1 1/2 kostki masła
paczka ulubionego rodzaju przypraw korzennych lub mieszanka przygotowana własnoręcznie (cynamon, goździki, kardamon, imbir, gałka muszkatołowa)
1 1/2 kilograma mąki
3 żółtka
4 łyżeczki sody oczyszczonej
kakao - ilość zależna od indywidualnego smaku
Wykonanie:
Cukier stopić w garnku aż powstanie karmel. Dodać miód (najlepiej wcześniej lekko ogrzany, wtedy powstanie mniej grudek cukrowych) i szybko mieszając dodać margarynę. Potrzymać na maleńkim aż się rozpuści i dodać przyprawy korzenne. Jeszcze chwilę podgrzewać, wyłączyć i zostawić do ostygnięcia co najmniej na 2-3 godziny (najlepiej na całą noc).
Zimną masę rozetrzeć wybierając najtrwardsze grudki, dodać mąkę, żółtka, kakao sodę oczyszczaną rozpuszczoną w 3 łyżkach wody i tyle wody, by wyrabiane ciasto było bardzo twarde i zwarte ale żeby się nie kruszyło. Ugnieść to na jednolitą masę, uformować kulę i dać odpocząć godzinkę-dwie, tak żeby całe ciasto nasączyło się aromatami korzennymi.
Gotowe ciasto partiami wałkować na stolnicy na grubość 5 mm. Wykrawać pierniczki nożem lub foremką - jeśli pierniczki mają być wieszane na choince należy włożyć w nie kawałki wykałaczek, w miejsce gdzie ma być dziurka.
Piec przez 12-15 minut w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu od razu wyjąc patyczki, zanim ciastka stwardnieją. Zdobić lukrem lub czekoladą, przy czym można to zrobić już później. Przechowywać w zamkniętym pudełku.
Pierniczki te zaraz po upieczeniu robią się bardzo twarde. Najlepsze są 3-4 tygodnie po wyjęciu z pieca, zyskują wówczas niepowtarzalny aromat i miękną.
Podana powyżej porcja wystarcza na 3-4 blachy pierniczków.